Naar de hoofdinhoud

Labelklasse

Energielabel C: wat betekent het?

Energielabel C betekent dat je woning gemiddeld zuinig is: het berekende fossiele energiegebruik ligt tussen 190 en 250 kWh per m² per jaar. C komt veel voor: ongeveer een kwart van de woningen met een label heeft C.

Label C in het kort

Grens
190 tot en met 250 kWh per m² per jaar aan berekend fossiel energiegebruik
Oordeel
Gemiddeld, met nog winst te halen
Hoe vaak
Ongeveer 25% (CLO, eind 2024)
Hypotheek 2026
€ 5.000 extra bij aankoop, plus maximaal € 15.000 voor verduurzaming
Huurpunten
22 bij een eengezinswoning, 15 bij een meergezinswoning

Wat betekent energielabel C?

Een woning met label C heeft meestal dubbel glas en enige isolatie, maar niet overal. Denk aan een woning waarvan het dak is geïsoleerd, maar de vloer of de spouw nog niet.

C is geen slecht label, maar ook geen zuinig label. De stap naar B is vaak goed te maken, omdat C een brede klasse is: 60 kWh per m² per jaar. Zit je onderin C, dan kan één maatregel genoeg zijn.

Het getal is geen meterstand. De adviseur berekent het met de NTA 8800, de wettelijke rekenmethode, op basis van de woning zelf en een standaard gebruik. Hoeveel je thuis echt verbruikt, telt niet mee.

Label C bij kantoren

Voor kantoren is C een wettelijke ondergrens. Een kantoorgebouw vanaf 100 m² moet sinds 1 januari 2023 minimaal label C hebben, anders mag het niet meer als kantoor worden gebruikt. Daarvoor geldt een andere schaal dan voor woningen.

Alles over label C voor kantoren

Label C en je hypotheek in 2026

Het energielabel bepaalt mee hoeveel je mag lenen. Dat bedrag komt bovenop wat je op basis van je inkomen leent, en is voor iedereen gelijk. Met label C leen je bij aankoop € 5.000 extra. Voor verduurzaming komt daar maximaal € 15.000 bij, dat je alleen aan energiebesparende maatregelen mag uitgeven.

Alle bedragen per label en wat er in 2027 verandert

Label C bij verhuur

In het puntenstelsel voor zelfstandige huurwoningen, dat de maximale huur bepaalt, levert label C 22punten op bij een eengezinswoning en 15 bij een meergezinswoning.

Heeft een woning geen geldig label, dan telt het bouwjaar. Label C geldt dan voor bouwjaar 1992 tot en met 1999.

Van C naar B

Voor label B moet het berekende gebruik onder de 190 kWh per m² per jaar komen. Maatregelen die daar vaak bij helpen:

  • Zonnepanelen
  • Een hybride warmtepomp
  • Dakisolatie, als die er nog niet is
  • HR++- of HR+++-glas in plaats van gewoon dubbel glas

Bewaar facturen en foto's van wat je laat doen. Zonder bewijs mag de adviseur een maatregel niet meetellen. Zo verbeter je je energielabel

Label C op de hele schaal

Energielabels voor woningen met grens, extra leenruimte bij aankoop en huurpunten
KlassekWh per m² per jaarExtra lenen bij aankoopHuurpunten
A++++0 of minder€ 30.00062
A+++0 tot 50€ 25.00057
A++50 tot 75€ 20.00052
A+75 tot 105€ 20.00047
A105 tot 160€ 10.00041
B160 tot 190€ 10.00034
C190 tot 250€ 5.00022
D250 tot 290€ 5.00014
E290 tot 335€ 0−4
F335 tot 380€ 0−9
Gmeer dan 380€ 0−15

Grenzen: Omgevingsregeling, bijlage IX. Leenruimte: Tijdelijke regeling hypothecair krediet 2026. Huurpunten voor een eengezinswoning: Besluit huurprijzen woonruimte, stand 2026.

Het nieuwe label sinds 29 mei 2026

Labels die sinds 29 mei 2026 zijn geregistreerd, zien er anders uit. De klassen en grenzen zijn hetzelfde gebleven. Nieuw zijn onder meer de uitstoot van broeikasgassen, een score per bouwdeel voor de isolatie, het risico op oververhitting en een QR-code naar Verbeterjehuis. Een label van voor die datum blijft gewoon geldig.

Rond 2030 komt er een nieuwe indeling van A tot en met G. De plusklassen verdwijnen dan en de grenzen worden opnieuw vastgesteld.

Welk label heeft jouw woning?

Woon je in een appartement? Vul dan de toevoeging in, zoals A of 2.

Veelgestelde vragen

Is energielabel C goed?

C ligt in het midden van de schaal. Het is geen slecht label, maar er is nog winst te halen. Bij aankoop leen je met C 5.000 euro extra, plus maximaal 15.000 euro voor verduurzaming.

Hoeveel kWh is energielabel C?

Tussen 190 en 250 kWh per m² per jaar aan berekend fossiel energiegebruik. Dat is geen meterstand, maar een berekening op basis van de woning bij standaard gebruik.

Hoe kom je van energielabel C naar B?

Vaak met zonnepanelen, een hybride warmtepomp of betere isolatie van dak of glas. Welke maatregel het meeste doet, hangt af van wat er al in je woning zit.

Moet een kantoor label C hebben?

Ja, een kantoor vanaf 100 m² moet sinds 2023 minimaal label C hebben. Voor woningen geldt geen minimumklasse.

Wil je weten welk label je woning nu krijgt?

We komen binnen een week langs, nemen alles op wat je kunt aantonen en registreren je label in EP-Online.

Eerst even overleggen?

Mail je vraag. De adviseur die bij je langskomt, beantwoordt hem zelf, dezelfde dag.